Podzim na zahradě neznamená jen, že nastal čas na zazimování záhonů, myslet musíte také na zahradní nábytek a dobře jej na nadcházející plískanice a mráz připravit. Zvláště v případě, že jej nemáte, kam přes zimu uschovat. Jak alespoň základním způsobem postarat o jednotlivé druhy nábytku?

Základní péče o zahradní nábytek

Před zimou schovejte veškeré textilní části nábytku. Podsedáky vyperte a uložte, židle a stoly očistěte alespoň smetáčkem a vodou se saponátem od hrubých nečistot a přemístěte na místo, kde budou méně vystaveny povětrnostním vlivům. Co vyžadují před zimou jednotlivé druhy zahradního nábytku?

Dřevěný nábytek ošetřete proti plísním

Nábytek ze dřeva prohlédněte a objevíte-li místo napadené plísní nebo houbami, postříkejte jej fungicidem a opatřete ochranným nátěrem. Ten ostatně neublíží ani zbytku zahradního nábytku. Mořidlo, lazuru či lak vybírejte s ohledem na vlastnosti materiálu, který budete ošetřovat a nechte si s jeho výběrem poradit v odborném obchodě. Každý druh dřeva totiž vyžaduje něco jiného. A čas, který byste jinak strávili vymýšlením toho, jaký druh nátěru použijete na váš nábytek, můžete věnovat například pěstování bylinek.

Nábytek z ratanu

Jestliže jste si dopřáli luxus zahradního nábytku z ratanu, budete jej na zimu muset uložit do prostor, kde teplota neklesne pod bod mrazu, jinak byste se s ním příští rok mohli rozloučit. Nemáte-li možnost venkovní nábytek z ratanu nikam schovat před zimou, obalte jej alespoň starými hadry, zafixujte izolepou a celou sestavu zakryjte voděodolnou plachtou. V případě, že se nechcete starat o to, zda je ratanový nábytek v dobré kondici a provádět s ním před zimou složité úkony, bude pro vás výhodnější pořídit si rovnou nábytek z umělého ratanu, který vypadá na první pohled podobně jako ten přírodní, jen je poněkud trvanlivější.

Nábytek z kovu a hliníku je velmi odolný

Zimu bez úhony přečká i venku hliníkový nábytek či nábytek z jakéhokoliv kovu. Stačí jej na podzim opatřit ochranným nátěrem a očistit. Chcete-li přece jen nábytek alespoň trochu ochránit a zvětšit prostor na zimní zahradě, pořiďte si stohovatelné židle, které snadno naskládáte na prostor jedné jediné. Obecně byste jakýkoliv zahradní nábytek, který zůstává přes zimu venku, měli alespoň překrýt plachtami, postavit mimo trávník a ochránit jej před vlivem sněhu a leduPlachty, kterými jej přikryjete, by ale neměly být igelitové. Ty totiž mohou zapříčinit vznik plísní.