Především rodiče malých dětí nebo alergicky řeší to, jakým způsobem zajistit v domácnosti, kde žijí, čistý vzduch, který může být znečištěný nejen prachem, ale mohou se v něm vyskytovat také bakterie, roztoči či plísňové spory.

Pokud chcete mít čistý vzduch v běžné domácnosti, v níž nežije žádný alergik, postačí běžná čistička vzduchu, jež má elektrostatický filtr. Ten lze omýt a jeho údržba nepotřebuje žádné další náklady. Tento druh čističek si oblíbilo nejvíce spotřebitelů.

Domácnost s alergikem

Pokud máte doma alergika a uvažujete o tom, že si pořídíte čističku vzduchu, sáhněte do nabídky takových, které disponují víceúčelovou filtrací. Čím vyšší úroveň bude čistička mít, tím čistší vzduch zajistí.

Jestliže máte doma děti, které jsou často nemocné, je na zváženou čistička s UV lampou. Ta umí vzduch i dezinfikovat.

Velmi praktickým pomocníkem, který některé čističky mají, je měřená aktuální kvality vzduchu. Jestliže se kvalita zhorší, čistička se automaticky spustí.

Při výběru čističky vzduchu mějte na paměti, že je velmi důležitá i velikost místnosti, do níž čističku pořizujete.

Zvlhčovače

Za špatné dýchání v místnosti může také suchý vzduch, který našemu tělu, především pak sliznici, v žádném případě neprospívá. Vysušená sliznice totiž hůře zachycuje viry, bakterie a alergeny. Vlhkost vzduchu snadno zjistíte pomocí vlhkoměru. Suchý vzduch se více a častěji objevuje především v zimním období a to díky topení. Zvlhčovače však využijete i v horkém letním období.

V nabídce naleznete tři základní typy zvlhčovačů. Zvlhčovače teplé vytvářejí teplou sterilní páru, která zvlhčí vzduch a zároveň zničí bakterie.Studené zvlhčovače vytvoří páru chladnou a jsou vhodné i pro horké letní období. Ultrazvuk využívají zvlhčovače ultrazvukové. Mění vodu na parní mlhu. Zde je potřeba pravidelně měnit filtr.