Hypotéka je nyní velké téma. Stále platí, že mají realitní makléři plné ruce práce, ale postupně se jim začínají uvolňovat. Důvodem je zvyšující se úroková sazba u půjček na bydlení, která negativně cloumá se zájmem o vlastní bydlení. Zatímco z počátku roku se pohybovala pod dvěma procenty, nyní atakuje hranici dvou a půl procent, do konce roku se pravděpodobně dotkne hranice tří procent. A tak se lidé ptají – stihnu si vyřídit hypotéku dřív, než dojde k dalšímu zdražení?
Podle posledních průzkumů jsou tuzemské banky stále ještě hodně zahlceny žádostmi o vlastní bydlení. Důvodem je onen vysoký zájem způsobený prvotními nízkými úrokovými sazbami. S tím souvisí bohužel delší doba vyřizování úvěru na bydlení, ovšem předpokládá se, že s nižším objemem se opět najde více času a schvalování žádostí se opětovaně urychlí.
I dva měsíce
Aktuálně ale platí, že schvalování hypotečních úvěrů může trvat i dva měsíce čili osm týdnů. K protažení doby může dojít jak ze strany bankovní instituce, tak ze strany samotného žadatele o úvěr.
V dobách, kdy na stolech v bankách neleželo takové množství žádostí čekajících na schválení se však doba vyřizování úvěru rovnala čtrnácti dnům, maximálně třem týdnům. Doufejme tedy, že s nižším objemem žádostí se vše vrátí i do tohoto normálu.
Co je důvodem dlouhé čekací doby?
Nabízí se otázka, co stojí za dlouhou čekací dobou? I banky se nyní bohužel potýkají s omezenými personálními kapacitami. Pracovníci, kteří zpracovávají vstupní žádosti mají opravdu napilno, jejich úkolem je také starat se o odhady cen nemovitostí, kde se většinou na nějakou chvíli pozastaví.
Bohužel ani nelze určit, jaké banky jsou nejrychlejší a jaké “nejpomalejší”. Personální problémy mají prakticky všechny instituce a ke zkrácení doby vyřizování zatím nedošlo ani v jedné z nich. Samozřejmě svůj podíl na tom mají i letní prázdniny, kdy řada pracovníků trávila chvíle s rodinou na dovolené. Podzim je tak pomyslnou nadějí, že se schvalování půjček na bydlení znatelně zrychlí.