Když si pořídíte nemovitost, většinou se rozhodujete o tom, zda budete přistupovat k demolici, nebo zda postačí rekonstrukce daného objektu. Kdy byste měli zvolit demolici?
Bude stačit rekonstrukce?
Při pořizování pozemku se může stát, že na něm již bude postavena nemovitost. Možná si jen řeknete, že vám postačí rekonstrukce budovy a zemní práce na pozemku, abyste si vytvořili domov dle svých představ. Co když to ale nebude ta pravá cesta? Víte, jak poznat, že bude nutno objednat demoliční práce? Někdy byste na první pohled neřekli, že s objektem něco není v pořádku. Na co si tedy dát pozor?
Nevyhovující podmínky
Někdy se budova, která se na pozemku nachází, nemusí na první pohled jevit jako ruina určená ke zbourání. Již si v hlavě tvoříme plány na její obnovu a mnohdy se těšíme, že budeme obývat objekt s přidanou historickou hodnotou. Než si ale necháte zpracovat plány pro rekonstrukci, vždy si pozvěte odborníka na statiku. Právě ten vám může pomoci odhalit nedostatky v nosných zdech, na které byste přišli až v průběhu rekonstrukce. To už by ale bylo pozdě a renovace objektu by se velmi prodražila.
Pozor na vodu
V mnoha objektech bývá ale vůbec největším problémem voda. Hydroizolace se v dobách minulých u staveb nijak neřešila. Důsledek? Spodní voda, která prosakuje do stavebních částí budovy. Projevit se může například plísněmi, které budou trvale ohrožovat vaše zdraví. Voda má ale za následek také rychlejší degradaci jednotlivých stavebních materiálů. Pokud je objekt postaven na pozemku, kde hrozí vyšší úrovně spodní vody, je třeba zvážit, zda takovou stavbu budete schopni neustále udržovat.
Někdy je lepší stávající objekt na pozemku zdemolovat a postavit nový. Přeci jen budete v budově žít po velmi dlouhou dobu. Základem pro život je vyhovující prostor celého domu, který splňuje náročné hygienické požadavky.