Chcete – li omezit nošení špíny do bytu, vsaďte na rohožku a nemusí to být jen jedna.
Přestože se časy mění, jedno z mála pravidel bydlení stále zůstává – doma se v botách nechodí. Především v zimním či deštivém období je to navíc velice nepraktické. Nikoho z nás by asi nebavilo neustále uklízet.
Proč si pořídit rohožku
Pro pořízení rohožky se naskýtá hned několik důvodů:
V první řadě eliminuje nečistoty, které by se jinak dostaly do domácnosti. Dalším důvodem je to, že šetří náklady na úklidové prostředky. S ohledem na použitý materiál pojme část vlhkosti.
Jedna nebo více? Toť otázka, Záleží, kde bydlíte a čemu dáváte přednost.
Jaký zvolit materiál?
V nabídce je celá řada různých druhů materiálů, mohou být přírodní, ale i syntetické. Mezi ty tradiční a poměrně stále oblíbené patří kokosová vlákna . Výrobky dobře „sedí“ a mají hustou strukturu. Velmi praktická je také juta. Velké využití má i guma, polyamidy, polyproppylen nebo nylon.
Některé venkovní typy rohožek využívají kovový rám nebo mřížku.
Praktickým řešením mohou být i rohožky dvouzónové – z jedné nebo dvou stran mají čistící kartáče, které zachytí tu nejhorší špínu, v prostřední části se pak nachází čistící zóna.
A co dekor?
Klasické rohožky bývají často jednobarevné a mají tmavší barvu. Někdo si však vybírá rohožku nejen z praktického hlediska, ale používá ji zároveň i jako dekorační prvek. V tomto případě pak záleží na vkusu každého z nás. Výhodou je, že rohožka nás zas tolik finančně nezatíží a může ji kdykoli vyměnit. Někoho potěší rohožka netradičního designu, jiný dává přednost různým tvarům.
Tipy na závěr:
-
Kromě rohožky můžete použít i kusový koberec, který je vyrobený ze syntetiky – nabízí jednoduchou údržbu.
-
Pro větší zátěž můžete využít kobereček outdoorový, který více vydrží.
-
Vhodné jsou i podložky či odkapávače na deštníky.