Stavební materiály se vyznačují různým užitnými vlastnostmi, jako jsou životnost, akustika, vzduchotěsnost, nasákavost, tepelněizolační vlastnosti nebo i pracnost při samotné výstavbě. Rozhodující pro někoho může být i náročnost rozvodů elektřiny, kanalizace nebo vody. Všechno toto je nutné zvážit, než se pustíte do stavby.

Pálená cihla je nahrazena cihlovými děrovanými tvárnicemi

Klasické cihly jsou dodnes žádaným stavebním materiálem. Její dobré vlastnosti se osvědčily už v minulosti a mají své uplatnění i v současné době. Moderní cihly však již vypadají poněkud jinak než původní pálené. Ty totiž nedosahovaly potřebné kvality v tepelněizolační oblasti. Proto se využívají cihlové děrované tvárnice a dutinové cihelné bloky, které mohou mít různé rozměry. Ty totiž nabízejí i vzduchovou izolaci. Pražské stavebniny Hamax dodávají stavební materiál pro cihelny i sádrokartonový program.

Pórobeton je pevný, lehký a homogenní

Možná jste si všimli hrubých staveb ze světlého pórobetonu. Jeho výhodou je hlavně homogennost, protože ve všech směrech má stejné parametry, a navíc neobsahuje díry. Akustické vlastnosti nejsou právě nejlepší, na druhou stranu jsou-li obvodové zdi postavené z pórobetonu, pak splňují akustické parametry dané normou.

Pórobeton se snadno opracovává, a ani drážkování elektroinstalace nenaruší homogenitu a pevnost stěny. Je možné z něho postavit budovu, která bude splňovat požadavky úsporné stavby. Bohužel ale nestačí na nároky pasivního domu.

Kde levně nakoupit stavební materiál?

Cena materiálu na zdění u standardního rodinného domu se pohybuje okolo asi jen šesti procent z ceny celého domu. Přesto je důležité před zahájením výstavby si určit materiál, který bude použitý. A podle toho nakupovat, respektive si vybrat levné stavebniny, aby cena stavebníky vyšla co nejlépe.

Na stavebním materiálu záleží, jaké budou tepelněizolační vlastnosti nebo akustika budoucí stavby rodinného domu. Je proto potřeba vybírat s rozmyslem.

Related Posts