Rozvaděč s ochranou je obvykle umístěn v uzamykatelné skříni. Měla by být instalována na takovém místě, aby byla vždy snadno dostupná, např. v hale nebo na chodbě poblíž vchodu. V závislosti na typu konektoru je elektrický rozvaděč dodáván s uzemňovacím kabelem z konektoru umístěného v plotu vedení nebo vnitřním vedením (obvykle vyrobeným s dráty vtaženými do izolační trubice) z nadzemního konektoru na zdi budovy.

Podle typu materiálu, do kterého je krabice montována, je třeba pořídit instalační krabice do betonu, sádrokartonu nebo instalační krabice do polystyrenu. Je třeba věnovat pozornost podmínkám umístění elektrických rozváděčů a způsobu jejich ochrany. Skříně rozvaděčů umístěné v obývacím pokoji, v suchých a vytápěných místnostech, s podlahou z nevodivých materiálů, mohou mít nízký stupeň ochrany před vnějšími vlivy IP30. Pokud se má elektrický rozvaděč instalovat venku nebo v kotelně nebo hydrofóru, vyberte si skříň se zvýšenou ochranou proti vnějším vlivům, např. sS krytím IP 65, tj. proti prachu a povětrnostním vlivům. Rozvaděče jsou stále více častěji zabudovány do zapuštěných instalací.

Také instalace elektrického rozvaděče přispěje k jeho funkčnosti a pohodlí při používání. Modulární rozvaděče umožňují montáž a demontáž krytů přístrojů, které lze vyrobit instalovat rychle a bez

nástrojů. Tento prvek je vyroben z velmi pevného polykarbonátového (PC) materiálu a speciální západky vám umožňují odstranit a vyměnit kryty mnohokrát rychle, bez rizika poškození.

Co najdete v elektrickém rozvaděči?

Elektrický rozvaděč má mnoho prvků. Je vhodné je umět rozpoznat, pojmenovat a správně s nimi zacházet.
V rozvaděči najdete:
-Signální světla informující o přítomnosti napětí ve specifických bodech připojení.
-Řídicí programátory pro spínání obvodů, např. osvětlení, v určitém čase.
-Prioritní relé odpojující zařízení s nejvyšší spotřebou energie v případě překročení alokace energie.
-Odpojovače jsou určeny k odpojení celého systému nebo vybraného obvodu od napětí po dobu obnovy, poruchy nebo jiného prodlouženého přerušení používání zařízení.
-Přepěťové ochrany (svodiče přepětí) snižují hodnoty napětí a proudu, které se nejčastěji zvyšují v důsledku úderu blesku na elektrických přenosových vedeních. Chrání elektrickou instalaci a citlivá elektrická a elektronická zařízení k ní připojená.

Wiedlan

Schmachl je výhradním distributorem komponentů Wieland pro Českou republiku.