Někteří asi nevěřícně pokyvují a kroutí hlavou, ale ano, je to tak. Žáby bychom si na našich zahrádkách měli předcházet a to hned z několika důvodů.
Fungují jako přirozený „lapač“ hmyzu, kterým se živí. Nepohrdnout však ani hlemýžděm nebo slimákem, kterých je na našich zahrádkách také velké množství a kteří s naší úrodou také umí pěkně zatočit. Zbaví nás i nechtěných housenek.
Další výhodou výskytu žab na našich zahrádkách je fakt, že se jim daří pouze v čistém prostředí, takže mohou být i dobrým bioindikátorem. Pokud se jim bude v naší zahrádce líbit, je to znamení, že je zde čisté prostředí. Jakmile však začnou mizet, znamená to, že s naší zahrádkou není něco v pořádku.
Podpořte žáby ideálním prostředím
Žáby potřebují pro svůj život vlhko, proto by bylo ideální zahradní jezírko či menší rybníček, který jim poskytne vhodné prostředí pro kladení vajíček a vývoj pulců. Při jeho zakládání pamatujte na to, že je potřeba, aby měl částečně se svažující okraje nebo kámen, aby se žáby snáze dostaly z vody. Okraje by neměly být kamenné. Také umístění je důležité – vyberte místo, kde bude částečně stín.
Pokud budete na dno pokládat fólii, zkontrolujte, zda je prostor řádně vyčištěn od kamínků, větviček a kořenů, které by mohly fólii poškodit. Na dno dejte bahnitý základ, ten zajistí potravu pro vyvíjející se pulce.
Vodní rostliny jsou vítaným doplňkem. Především je to leknín, modráska nebo ostřice. Poskytují totiž ochranu před sluncem.
Některé zahradní rostliny jsou pro žáby toxické, vyvarujte se jejich výsadbě poblíž jezírka. Jsou to především azalky, hortenzie, hyacinty nebo narcisky. Nejsou však vhodné ani brambory, lilky či rebarbora.
Tip na závěr: Vzhledem k tomu, že žáby jsou citlivé na chemické látky v prostředí,vyvarujte se používání insekticidů, herbicidů či chemických hnojiv.