Nebojte se, stříbrnými příbory vás nutit jíst nebudeme. Těmi se i při slavnostních příležitostech jí doma snad už jen v pohádkách. Moderní nerezový příbor dnes naprosto ovládl kuchyně a jídelny západního světa. A ke klasické vidličce, noži a lžíci přidal desítky bratrů a sester. Jak správný příbor vybrat a čím se řídit, si povíme v tomto článku.
Chci jednoduchý příbor na každý den
Pokud nejste žádní kulinářští puristé a netrváte na speciálním příboru pro každý chod, vystačíte si se základními příbory – tedy s nožem, vidličkou, lžící a čajovou lžičkou. Ty se dnes v naprosté většině případů prodávají z kvalitní nerezavějící oceli, takže jsou vhodné i do myčky a mají prakticky neomezenou životnost.
Nerezové příbory jsou na trhu v prakticky nekonečném množství tvarů a designů, takže si vybere opravdu každý. Vždy je ale lépe před koupí příbor vyzkoušet a fyzicky vzít do ruky. Příbor by vám totiž měl hlavně sedět, a to, jak vypadá, by mělo být vedlejší.
Pokud někomu chlad nerez oceli nevyhovuje, může zvolit ještě příbory s plastem pokrytou rukojetí, které se dobře drží, ale už nevypadají tak elegantně.
Miluji stolování, chci příbory na všechno!
Pro pravé labužníky pak svět potřeb na stolování otevírá v oblasti příborů doslova bránu do ráje. Baví-li vás to, a dovolí vám to vaše peněženka, najdete mezi příbory speciality na téměř jakékoliv jídlo.
Svou stolovací soupravu tak můžete začít obohacovat o nůž na máslo, sadu nožů na sýry, nože na ryby, na steaky, na zeleninu, na pizzu, na dezerty, lžíce na kávu, napichovátka na koktejlové ovoce, příbory na citrusy, na med, na dezerty… a tak bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho.
Myslete s příbory i na děti
Pokud máte doma malé děti, jistě oceníte speciální příbory jen pro ně. Příbory pro děti vypadají naprosto stejně, jako jejich „dospělé“ varianty, jen nejsou tak velké a v případě nožů tak ostré. Jinak je jejich funkce totožná a dítě se s nimi krásně naučí jíst „oběma rukama“.