Každý z nás touží po klidném a spokojeném spánku. Ten ovlivňuje celá řada faktorů. Patří mezi nejen teplota v místnosti, ticho, tma, vhodná postel a matrace, ale také přikrývka. Musí být taková, aby vám pod ní nebylo zima, ale zároveň abyste se pod ní nepotili.
Naše babičky spaly v zimně pod duchnou, v níž bylo husí či kachní peří a v teplejších měsících používaly slabší deky. V současné době si můžete vybírat z celé řady různých lůžkovin. Ideální je, pokud máte doma alespoň dva různé druhy. Jeden pro zimní a druhý pro letní období.
Peří nebo syntetika?
Péřové přikrývky už nejsou takové, jako bývaly za dob našich babiček, přesto v zimně příjemně hřejí. Nevýhodu mají alergici. Kromě toho je tento druh přikrývky více náročný na údržbu. Peří totiž nasává vlhkost během noci, tak je potřeba přikrývky řádně protřepávat. Také životnost není příliš velká. Výměna by měla být tak po pěti letech.
Vhodnou výplní může být duté vlákno. Tento druh lůžkovin se dá snadno vyprat. V nabídce naleznete celou škálu druhů i cenových relací. Duté vlákno prochází speciálními úpravami, jež mu poskytují antibakteriální účinky.
Mezi oblíbené patří také přikrývky z mikrovlákna. Jsou měkké, mají velmi malou hmotnost a velmi snadno se dají vyprat v pračce. Svému majiteli nabízejí skvělé termoregulační vlastnosti a jsou hebké a příjemné na dotek.
Pokud patříte mezi vyznavače přírodních materiálů, můžete si pořídit přikrývku vlněnou. Na její výrobu se nejčastěji používá ovčí rouno. Je prodyšná, vzdušná a má vysokou hřejivost. Je vhodná i pro alergiky. Mezi nevýhody patří její plstnatění.