Přestože zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo, musíme dokončit všechny udržovací i přípravné práce na zahradě. A nejen to. V březnu osauujeme, hnojíme, kypříme, připravujeme nové trávníky, předcházíme růstu plevelu.

 

Je nutné si zahradu na následující vegetační období pečlivě připravit. Nyní je totiž ten nejlepší čas.

Okrasná zahrada

V březnu na zahradě rozkvetou nejenom jarní druhy cibulnatých a hlíznatých květin, ale také okrasné dřeviny. V tomto období již můžeme odstranit ochranu, kterou jsme poskytli rostlinám proti chladu v zimních měsících. Rozvážeme jehličnany, které byly přes zimu spoutané proti poškození těžkým sněhem.
Pokud již není zmrzlá půda, je nejvhodnější období pro výsadbu růží, živých plotů a okrasných dřevin.
 Záhony vyčistíme od mechu a starého listí. Zkypříme je a přidáme kompost. Do nádob vyséváme rostliny citlivé na mráz. Zkompostujeme suché natě trvalek.

Ovocná zahrada

Pokud jsme v zimě neprovedli řez stromků, je nyní čas to urychleně provést. U peckovin provádíme v tomto období roubování. Ovocné stromy je také třeba ochránit postřiky proti obalečům, mšicím a ostatním škůdcům, kteří se za teplejšího počasí začínají znovu objevovat. Jahodníkové záhony vyčistíme, okopeme, pohnojíme a dostatečně zalijeme. Seřežeme angrešt, rybíz a maliník.

Zeleninová zahrádka

V březnu budeme na zeleninové zahradě především vysévat. Kořenovou zeleninu vyséváme mělce do půdy, udržujeme ji ve vlhku a po vyklíčení ji projednotíme. Začátkem měsíce také vyséváme rajčata. Do pařeniště či truhlíků vyséváme papriku, kterou po vyklíčení pod fóliovým krytem přesadíme na teplý záhon. Koncem měsíce pak vyséváme ředkvičky, které budeme moci sklízet již za měsíc. Výsevy a výsadby chráníme před nočními mrazíky a to netkanou textilií. Za příznivého počasí vysazujeme brambory.

Péče o trávník

Nyní je nejvyšší čas postupné vápnění trávníku. Tím neutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníkovém porostu. Koncem března až počátkem dubna můžeme též nově osít nehezky vyšlapané oblasti a všechna holá místa v trávníku.

A protože jaro je čas, kdy začínají hnízdit ptáci, nezapomeneme na stromy zavěsit nové ptačí budky.