S chladným počasím přichází více vlhkosti, které se, oproti létu, hůře zbavujeme. Vlhkost v bytě je přirozená, ale je na nás, abychom ji udržovali v takové míře, aby se nám díky ní netvořila na stěnách či jiných místech plíseň. Proto není moudré, ve snaze šetřit energiemi, co nejméně větrat. Vypařená voda se pak totiž začne srážet a vytvářet podmínky pro plísně.
Ale ani větrání nemusí přinášet očekávané výsledky.
Nová malba
Ve starších domech odstraní příčinu vhodný způsob zateplení. Pokud z nějakého důvodu nemůžeme zvenčí fasádu zateplit, můžeme postižené vnitřní stěny ošetřit speciálními přípravky. Vhodné jsou například koncentrované dezinfekční prostředky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie a jsou určeny na interiérové omítky.
Dezinfekci podle návodu naneseme na napadené plochy a plísně ještě za mokra mechanicky odstraníme špachtlí. Nikdy plíseň nestíráme nasucho, protože bychom mohli spory plísní roznést do okolí. Po zaschnutí nátěr jednou až dvakrát zopakujeme, abychom měli jistotu, že přípravek zapůsobil na všech místech.
Nejúčinnější je prevence
Vzdušná vlhkost se totiž mění, záleží na počasí, na venkovní teplotě, na tom, zda topíme a čím. Vhodným řešením jsou také malé absorpční přístroje, které vodní páry přeměňují na tekutinu a tu pak shromažďují v zásobníku, takže ji lze vylévat. Tímto způsobem je možné vzdušnou vlhkost v bytě optimalizovat.
Tipy pro regulaci vlhkosti v bytě
- Pokud v chladném období roku sušíme prádlo v bytě nebo delší čas žehlíme, měli bychom při tom i větrat.
- Jestliže se v koupelně po sprchování vytvoří větší množství páry, dobře ji vyvětráme.
- Do kuchyně si pořídíme účinnou digestoř.
- Jestliže v zimě nevytápíme některé místnosti, všímáme si, jak a kde se v nich usazuje pára, když do nich pustíme teplo z ostatních místnosti; sraženou páru včas utřeme.
- Při pravidelném rosení květin hlídáme, abychom rozprašovačem zbytečně nestříkali na stěny nebo na dřevěné poličky.