Přijdete po dlouhém dni z práce domů a nechcete už nic jiného než zasloužený relax. Položit se i například do vonné koupele, zapnout příjemnou masáž a nechat se unášet na vlnách blaha. Přesně tak si to představuje prakticky každý, kdo vlastní vířivou vanu. Ovšem kdybychom naše povídání skončili tady, nebyl by to zcela pravdivý příběh.
Vířivé vany totiž neposkytují pouze jednu jedinou univerzální masáž, ale celou plejádu nejrůznějších masážních procedur. Od relaxační a odpočinkové přes sportovní až po zdravotně terapeutické. S jakými druhy masáží se tedy můžete setkat, co od každé z nich můžete očekávat a které jsou u luxusních vířivých van nejčastější? Na tyto otázky si odpovíme zde.
Druhů masáží je několik
Typů masáží u vířivých van je hned několik. Nejčastěji se setkáte s masáží sportovní a relaxační. Ty se objevují u 90 % v Česku prodávaných vířivých van.
Sportovní masáž je složená z uspořádaného souboru přesně navržených vhodných vzduchových tlaků, které vás připraví po fyzické i psychické stránce na podání nejlepšího možného sportovního výkonu. Po výkonu naopak účinkuje jako regenerační. Rychleji se díky ní zregenerují nejen svaly, poúrazové hojení, ale také šlachy a klouby.
Relaxační masáž vás naproti tomu dokonale uvolní, zrelaxuje a uklidní. Po přidání aromatické vonné esence se z ní stává také účinná aromaterapeutická lázeň. Dalšími typy masáží, které se u vířivých van často objevují, jsou tzv. hloubkové. Ty fungují na podobném principu, jako sportovní, ovšem s tím rozdílem, že vás nepřipraví na žádný sportovní výkon, ale pomohou vám zbavit se nepříjemné svalové bolesti. Vhodné jsou zejména pro osoby s bolestmi zad, šíje, krku, bederní páteře a kompletní zádové svalstvo. Často se tento druh masáží zaměňuje za zdravotní, ovšem jedná se o tentýž typ masáže. Nejvyšším a nejmodernějším způsobem masáže jakým je možné být pod vodnou zmasírováni jsou 3D trysky.
Dále se u některých vybraných typů vířivek setkáte s tzv. tlakovou a pulzní masáží, která díky určitým pulzům dokáže promasírovat a uvolnit celé tělo. Tento druh masáže se používá i v chiropraxi, kde pomáhá s velmi intenzivní bolestí zad.
A aby byl výčet typů masáží u vířivých van kompletní, nesmíme zapomenout na reflexní masáž, která působí zejména na úrovni nervové. Pomáhá rozproudit krev a lymfu do celého těla, uvolnit nervová zakončení a v některých případech dokonce uvolnit skřípnutý nerv. Díky prohřívání organismu a končetin dochází k rozšíření krevního řečiště a zlepšení cirkulace krevního oběhu v celém těle, díky tomu dochází k zásadnímu zdravotnímu přínosu pro každého zdravého člověka.
Masáž konkrétních částí těla
Některé vířivé vany, jako například model Turtle, dokáží masírovat jen určitou část těla, třeba bederní páteř. Jsou svým výrobním příběhem určené jen například k omezenému a jednoduššímu a konkrétnímu typu masáže. Mělo by být vždy možné zaměřit tlak vodní masáže pouze na určitou nejbolestivější část těla a tu si nechat řádně promasírovat. Obrovskou výhodou této funkce je to, že si zbytečně nepromasírováváte části, které vás nebolí, ale naopak se zaměříte čistě na nejproblematičtější místo. Díky tomu odcházíte po hodině takové masáže skutečně uvolnění a bez sebemenší známky bolesti.
Není masáž jako masáž
A na závěr našeho povídání o typech masáží z vířivé vany zmíníme také nejčastější záměnu, kterou lidé často dělají. Výše zmíněný výčet nemá rozhodně nic společného s perličkovou masáží. Za tu jsou výše zmíněné masáže často považovány, ale není tomu tak.
Perličková masáž či koupel je pouze jednoduché zařízení, které po vložení do klasické vany vytváří ve vodě perličky vzduchu, které mají masážní efekt. Ovšem nejedná se o klasickou masáž, jakou získáte ve vířivce. Díky perličkové koupeli nebudete mít uvolněné svaly ani nervy. Kdežto u vířivých van se skutečně bavíme o klasické masáži, která má prokazatelné fyzické účinky. Perlička je jen psychický relax, který dokáže navodit příjemnou atmosféru a přidaný efekt z vodní koupele.