Houbařská sezona se rok od roku mění, jednou je jich, že by se daly sekat kosou, jindy nerostou a nerostou. Záleží ale i na oblastech, terénu a podobně. Ale to není hlavním námětem článku, protože houby máme rádi asi všichni, je třeba sezónu využít a houby si nasbírat do zásoby. A tak je můžeme pro další zpracování sušit, i když tím nechceme ponižovat jiné možnosti jejich uchování.
Sbírání
Tady si asi s některými houbaři neporozumíme, protože tvrdíme, že nejlepší je houby čistit co nejvíce již v lese. Odříznout kořínky z nohy, odstranit jehličí a listy, případně plzáky, kteří po nich lezou. Čištění hub po jejím nálezu je radost, doma je to již jen rutina. Ukládat houby bychom měli do košíků, ale ne do igelitek a jiných tašek. Na druhou stranu, když se houby vyjmou z igelitky hned po příchodu domů, klidně ji na houby vezměte. Jen se ale může stát, že se houby v tašce polámou. Houby i jen z části plesnivé, raději nesbíráme vůbec.
Péče o houby
Při domácím čištění houby třídíme, například nohy zvlášť, větší hlavičky na řízky a menší na jiné zpracování. Hlavičky můžeme otřít vlhkým hadříkem, a odstranit tak drobnou špínu či přilepené kousky listí a jehličí. Houby ale ve vodě nemyjeme, čistíme jen mechanicky nožem. Na sušení se hodí houby pokud možno suché, ty s přemírou vody ne, protože se většinou vysušení stejně nedočkají a zplesniví. Pro sušení je dobré houby krájet na plátky tak 3 mm silné, pro eleganci je pěkné zachovat tvar houby, pokud není veliká, a to i s nožičkou či její částí.
Sušení hub
Na sušení hub se používá několik způsobů, ať již použijeme sušené vzduchem nebo sušičku. Klasické sušení je kladení hub v jedné vrstvě na síta, nebo na papíry položené na plechy. Houby nesušíme na sluníčku, ale ve stínu a raději v mírném průvanu. Plátky hub pravidelně otáčíme, aby se neslepily s podkladem a vysychaly rovnoměrně. Houby se také navlékají na niť a pak se nemusí samozřejmě otáčet, je jen potřeba dávat pozor, aby se nelepily k sobě. Na vzduchu trvá sušení většinou tak 3 dny.
Pro urychlení někdo houby suší na teplém radiátoru, ale také v horkovzdušné troubě, Zde začněme na 45 °C a postupně teplotu zvyšujeme tak do 80 °C, ne víc. Houby je nutno neustále hlídat, aby se neupekly, a také je potřeba je rychleji otáčet.
Sušení hub v soli
Pracnější způsob je sušení v soli. Houby se po nakrájení rozloží na pekáč a zasypou solí, které má být víc než hub. Je potřeba sušit v teple, i na sluníčku, aby se voda odpařovala. Vše se občas promíchá. Houby pustí vodu, která rozmáčí sůl a vznikne nevzhledná hnědá kaše. Sušení trvá asi dva dny, pak se přes hrubé síto houby prosejí. Hnědou sůl lze pak dál použít v kuchyni, navíc ještě pěkně voní. Houby se uloží do sklenic a před vařením je stejně namáčíme ve vody, přebytečná sůl se tedy odplaví. Houby pak, jak jistě víme, nabobtnají a chutnají jako čerstvé.
Sušička
Houby se mohou sušit i na sušičce na ovoce. zde sušení trvá od 2 do 6 hodin. Nepřesušujeme, houby by měly být jakoby byly „kožené“, ale při přehrabování musí šustit.
Ukládání sušených hub
Někdo ještě doporučuje před uložením hub je nechat tak na deset minut přesušit v troubě při teplotě kolem 150 °C. Jinak se tradičně houby dávaly do plátěných pytlíků a zavěšovaly se někde u kamen. Dnes je ovšem raději nasypeme do zavařovacích sklenic a pevně uzavřeme víčkem.
Druhy hub k sušení
Samozřejmě jsou tu známé druhy hřiby, podborováci, kozáci, klouzci atd. Můžeme je při větších počtech skladovat jedno druhově, ale také tvořit směsky. Lze ale s úspěchem sušit i václavky, ovšem ty dáváme zvlášť, protože vyžadují trochu jinou péči před vařením a i jiné využití (nepravá dršťková apod.). Pokud jde o šupinaté houby, jako jsou masáci, holubinky, tak ty se k sušení moc nehodí, zpracujme je raději jinak.
Houbové koření
Pokud máme hub dostatek, můžeme část využít trochu nezvykle. Po vysušení houby rozemeleme na mlýnku, nebo podrtíme v hmoždíři, třeba i s petrželkou, a přidáme drcený pepř. Kořením pak můžeme ochucovat omáčky, polévky, mletá masa a podobně. Dobrou chuť!