Založte si na zahrádce kompost, ale pozor – potřebuje vaši péči.

Myslíte si, že pečovat o kompost je zbytečnost? Právě naopak. Pokud chcete, aby byl kvalitní a dodal půdě potřebné živiny, je potřeba o něj správně pečovat.

Výhodou kompostu je, že do něj můžeme využít celou řadu kuchyňských zbytků a opadu ze zahrady. Díky tomu si vyrobíme vlastní, kvalitní hnojivo, bez chemických přísad.

Co do kompostu můžeme přidat?

  • rostlinné části
  • organické kuchyňské zbytky – slupky, dřeň z odšťavňovače, zbytky zeleniny a ovoce, kosti
  • dřevitý materiál – kůra, větvě, piliny, hobliny
  • zbytky květin a substráty z truhlíků a květináčů
  • výkopová zemina bez kamenů

Jak správně kompostu pomoci?

Lze to hned několika způsoby.

Předně je potřeba dodat správný bioodpad, který musíme vhodně skládat. Dále je potřeba vhodná teplota, vlhkost a důležitou roli hraje i míchání.

  • Materiál

Příroda si sama neporadí s kupou posekané trávy, kterou na kompost vysypete. Chybí totiž nezbytný vzduch, ale i mikroorganismy, které pomáhají odpad rozložit. Pak se může lehce stát, že vám místo kompostu vznikne hnijící hromada zbytků.

Je potřeba pravidelně střídat vrstvy různých druhů materiálů, který rozložíme rovnoměrně, nesmí se hromadit na jednom místě.

  • Voda

Pro rozklad materiálu je potřeba dodat správné množství vody. Suchý materiál se nerozkládá a mokrý zase podléhá hnilobě.

Pokud je velké sucho, je vhodné kompost zavlažovat. Proud vody však nesmí být velký. Pokud jsou naopak dny hodně deštivé, je lepší kompost zakrýt, jinak dojde k odplavení živin.

  • Přídavek půdy

V hlíně se nacházejí mikroorganismy, které podporují rozklad organických materiálů.

Pěstování zeleniny na kompostu

Někteří pěstitelé kompost s oblibou využívají pro pěstování některých druhů plodové zeleniny. Není to však úplně vhodné pro dýně, neboť obsahuje velké množství dusíku, který podstatně zkrátí dobu skladovatelnosti.

Pokud jej překryjete vyšší vrstvou zeminy, můžete zde pěstovat okurky nebo cukety.

Related Posts