Celá řada z nás přemýšlí nad tím, zda a do jaké míry je voda z vodovodního kohoutku bezpečná. Zde neobsahuje bakterie, olovo či pesticidy. Někteří z nás to řeší nákupem vody balené. Z dlouhodobého hlediska je to však finančně poměrně náročná investice. Kromě toho plastové lahve jsou zbytečné a do značné míry zatěžují a znečišťují naše životní prostředí. Jedním z mnoha řešení mohou být filtry na vodu.

Proč si do domácnosti pořídit filtr na vodu?

Současný trh nabízí celou řadu různých druhů. Pro čištění používají vodu s reverzní osmózou, aktivním uhlím nebo ultrafialovým paprskem. Účinnost jednotlivých druhů závisí na jejich používaných technologiích.

Jak vybrat vhodný filtr?

Při výběru vodního filtru je důležité uvědomit si, jaké nečistoty chcete z vody odstraňovat.

Pokud je jediným problémem s vaší vodou písek, nečistota, usazenina, rez, nebo jiné takové částice, může být dostatečný průhledný filtr, který je vyrobený z vláken, tkaniny, keramiky či dalšího propustného materiálu, který tyto nečistoty zachytí.

Pokud nemá vaše voda dobrou chuť nebo má nevábný vzhled, může to vyřešit filtr, který obsahuje aktivní uhlí, které může pomoci odstranit i chlor, pesticidy, herbicidy a některé anorganické chemikálie. Ne všechny uhlíkové filtry jsou však účinné.

Další volbou mohou být UV čističe, které však nemusí fungovat proti sporám a bakteriím. Ideální je tedy kombinace uhlíkového a UV filtru.

Vodní destilátory slouží jako přenosné přístroje, které zbaví vodu pevných částeček (soli, azbestová vlákna, minerály, kovy) a některých organických chemikálií. Zahřejí vodu na páru, která se pak kondenzuje zpět do vodního stavu v samostatné nádobě. Dojde tak k odstranění nechtěných látek.

Related Posts