Říkáte si, že je to hloupost? Není. Vzhledem k teplu v našich pokojích bují rostlinky i během zimy. Problém je však v tomto období s nedostatkem světla. Díky umělému osvětlení můžeme i v zimě intenzivně rychlit a sklízet bylinky. Již v lednu a únoru můžeme začít s předpěstováním prvních sazeniček paprik, mochyní, lilků, lobelek, petúnií. A díky právě již zmíněnému osvětlení se nebudou vytahovat do výšky.

Pozor však na to, že intenzita osvětlení prudce klesá se vzdáleností světelného zdroje. Zářivka by měla být co nejblíže rostlinkám, jinak budou i pod ní vytáhlé a slabé. Osvětlení můžeme znásobit pomocí zrcadla, kovových nebo lesklých bílých ploch.

Výběr osvětlení

Zářivky s denním spektrem umožní rostlinám růst jako na slunci.
Úsporné zářivky nespotřebují mnoho elektřiny. Můžeme je koupit v různých délkách, případně i v setech – více vedle sebe. Pro jednotlivé rostliny naopak poslouží bodové osvětlení s denním spektrem.

Osvětlení můžeme zapínat ručně, výhodnější je však spouštění prostřednictvím spínacích hodin.

Kolik světla potřebují

Intenzita světla i doba osvětlování závisí především na konkrétních rostlinách (jejich náročnosti na světlo) a na množství světla, jež dopadá na místo, kde je pěstujeme. Stínomilnějším rostlinám tak může stačit dosvětlování i slabším zdrojem světla, dvě až tři hodiny v zimě po západu slunce.

Náročnějším květinám pěstovaným ve stinných podmínkách musíme svítit i přes den několik hodin světelným zdrojem větší intenzity.

Pokud nevíme, kolik světla rostliny potřebují, lze to jednoduše zjistit jejich pozorováním. Nedostatečně osvětlené rostliny jsou bledé – světle zelené až světle žluté stonky jsou vytáhlé, listy křehké a rostliny nenakvétají.

Zdroj světla také musí splňovat estetické požadavky 

Zářivka zavěšená na kabelech ze stropu do požadované vzdálenosti od rostlin může být sice dostatečnou náhradou za přirozené slunce, avšak bezpečnostní ani estetické parametry určitě splňovat nebude. Proto vybíráme spíše menší rostliny, které vhodně umístíme například na police se zabudovaným osvětlením napojeným na spínací hodiny.