Zatímco záhony jsou ještě zmrzlé, v pařeništi můžete začít s pěstováním křehké jarní zeleniny. Pařeniště bylo a stále je šikovným a nenákladným pomocníkem, který dovede předpěstovávat sazeničky a rychlit zeleninu. Je vhodné pro všechny nízké druhy.


Posloužit může také jako levnější a prostorově úspornější náhrada skleníku, i když samozřejmě neposlouží pro plodovou zeleninu, která roste do výšky. I majitelům skleníků se často hodí, protože v něm mohou pěstovat nízké rostliny, které by ve skleníku zbytečně zabíraly místo.
Pařeniště můžeme zakoupit již hotová, nebo si je můžeme sami doma vyrobit. K tomu nám dobře poslouží staré okno. A pár šikovných rukou.

Příprava před umístěním samotného pařeniště

Na slunném místě zahrady vyhloubíme nejméně půl metru hlubokou jámu.  Do jámy napěchujeme alespoň 30 cm silnou vrstvu čerstvého hnoje, a lehce zalijeme. Za slunných dní k vytápění přispívají i sluneční paprsky, ale tu hlavní práci odvádí právě poctivý hnůj. Na tuto vyhřívací vrstvu nasypeme 15 cm silnou vrstvu směsi zahradní zeminy a vyzrálého kompostu. Čerstvý hnůj vytváří množství tepla. Ovšem sazeničky by spálil – jen prohřívá vrstvu zeminy, ve které koření rostliny. Příští rok, až hnůj uzraje, bude prvotřídním hnojivem.
Vhodný je hnůj koňský, ovčí, kozí. Méně již kravský, který nedovede vytvořit tak vysokou teplotu.

Samotný postup výroby pařeniště ze starého okna

  1. Odstraňte všechny části, které nepotřebujete – šrouby, kliky nebo panty – a rám natřete.

  2. Abyste mohli víko odklápět nebo přiklápět, připevněte k vnějšímu okraji kovové úchyty.

  3. Vyrobte obdélníkový rám bez dna s přední částí nižší než zadní; musí být stejné velikosti jako okenní rám.

  4. Rám natřete, aby dřevo nehnilo.

  5. Okno připevněte k rámu, nejlépe pomocí pantů, pak bude celá konstrukce pevnější.

  6. Umístěte rám tak, aby na něj sluneční paprsky dopadaly z jihu a ohřívaly rostliny uvnitř.

Než do pařeniště zasejeme nebo vysadíme první zeleninu, počkáme pár dní, než se zemina nad hnojem prohřeje. Pokud není slunné počasí, celé pařeniště navíc překryjeme – světlo uvnitř zatím není potřeba.

Foto:

 

Related Posts