Máte občas pocit, že nejlépe se na vaší zahrádce daří plevelu a čím častěji jet vytrháváte, tím více vám roste?

Některé druhy plevel rostliny ohrožují, jiné nikoli. Pokud si chcete ušetřit trochu práce, naučte si tyto druhy rozeznávat.

Mezi ohrožující druhy patří rostliny s dlouhými, v půdě hluboko uloženými oddenky – bršlice, pýr, smetanka nebo pcháč. Ty je potřeba ze záhonů pečlivě odstraňovat.

Rostliny, které mají slabý růst – ptačinec, chudobka nebo strček, příliš neuškodí. Vadí spíše našemu oku.

Přinášíme několik tipů, jak s plevelem bojovat.

Stříhejte odkvetlé květy

Některé námi nevítané druhy mají za sezonu velké množství semen, která se rozlétnou po zahradě a vyrostou z nich další rostlinky. Je to například merlík, smetanka lebeda nebo pcháč. Chcete – li si ušetřit trochu práce. Ostříhejte odkvetlé květy či laty, zabráníte tím rozfoukání semen po zahradě.

Zvolte si vhodné nářadí

V raném stádiu růstu je účinné pouhé prokopání motyčkou nebo plečkou. Na hlouběji kořenící rostliny použijte například dloubák.

Zakrývejte volnou půdu

Volná půda mezi dřevinami nabízí příhodné místo pro zasemenění, proto je vhodné ji zakrývat. Kromě toho, že si zjednodušíte péči o zahradu, snížíte také na minimum odpar vody, zlepšíte strukturu půdy a ovlivníte i teplotu v okolí kořenů.

Pomohou i vhodné rostliny

U starších stromů je ideální nějaká podsada. Rostliny tak chrání půdu před zaplevelením. Vhodné jsou některé druhy pro zelené hnojení či bylinky, kterým nebude vadit menší zastínění. Vhodné jsou i méně náročné trvalky. Využít lze i kobercové či plazivé druhy rostlinek.

Herbicidy jako nutné řešení

Pro někoho jsou herbicidy nejjednodušším řešením. Měly by však být používány až v těch nejnutnějších případech a jen na některých místech – příjezd do garáže či parkovací stání.

Related Posts