Na otázku ohledně požadavků na bydlení většina lidí odpoví, že k hlavním kritériím patří nízká spotřeba energie. Energeticky nenáročné stavby jsou z dlouhodobého hlediska jedinou možností, jak výrazně ušetřit, aniž by utrpěla kvalita vnitřního prostředí domu. Ta je v případě pasivních staveb naopak velmi vysoká – roční spotřeba tepla přitom nesmí překročit 15 kWh na m2 obytné plochy. Množství spotřebované primární energie pak nesmí přesáhnout maximám 12 kWh na m2. A najdou se i další přísné podmínky, například neprůvzdušnost, kdy při se při snížení tlaku oproti venkovní atmosféře neinfiltruje více než 60 % vzduchu.

Jak rychle pasivní domy v ČR přibývají?

Statistiky hovoří jasně. Pasivní domy se v Česku staví, ale příliš mnoho jich zatím není. Meziročně však počet těchto úsporných domů přibývá – v roce 2014 úředníci schválili odhadem dvojnásobek povolení než v roce předchozím.

Nyní je v pasivním standardu průměrně každá desátá novostavba. K charakteristickým znakům patří vysoce kvalitní zateplení, trojskla, rekuperační systém pro udržování čerstvého vzduchu a orientace prosklených ploch na jižní stranu.

I pasivní dům může být cenově dostupný

Na první pohled je sice pasivní dům výrazně dražší než nízkoenergetická stavba, ale jsou zde různé dotační programy (Nová zelená úsporám atd.), díky kterým je reálné výrazné snížení celkových nákladů. Další cesta vede přes levné stavebniny, neboť právě tam lez sehnat většinu potřebných materiálů za velmi příznivé ceny.

Pokud se na stavbu pasivního domu chystáte i vy, bude se vám hodit kontakt na levné stavebniny v Praze. Vše od izolačních materiálů až po nářadí nabízí zavedené stavebniny HAMAX, kde vám s výběrem rádi poradí a postarají se i o dopravu.